Hyundai i20 vs Renault Clio: Hangi hatchback? (2026)
Güncellendi: · Turuncu Araba Editör Ekibi
Hızlı hüküm
En uygun otomatik hatchback arıyorsan i20 Jump DCT 1.759.000 TL ile Clio'nun 71.000 TL altında. Daha güçlü motor, daha düşük tüketim ve daha güncel güvenlik derecesi istiyorsan Clio: 115 hp, WLTP 5,1 L/100 km, Euro NCAP 2025'te 4 yıldız.
- Fiyat: i20i20 Jump DCT 1.759.000 TL, Clio evolution plus 1.830.000 TL.
- Tüketim: ClioClio 5,1, i20 6,3 L/100 km (WLTP).
- Bagaj: ClioClio 391 L, i20 352 L.
- Manuel seçenek: i20i20 Jump MT 1.582.000 TL; Clio'da manuel yok.
i20 ve Clio karşılaştırma tablosu
| Özellik | Hyundai i20Jump GSR II-C&E-Call · 1.0 T-GDI 90 PS | Renault ClioEvolution Plus · TCe 115 EDC |
|---|---|---|
| Fiyat | ||
| Sıfır liste fiyatı | 1.759.000 TLdaha iyi | 1.830.000 TL |
| 3 yaşında, 45.000 km tahmini ikinci el | 1,34 milyon TL – 1,47 milyon TL | 1,31 milyon TL – 1,43 milyon TL |
| Aylık ödeme tahmini | ||
| Taşıt kredisiyle aylık taksit (en az %50 peşinat) | 39.471 TL/ay12 ay · 352 bin TL kredidaha iyi | 41.064 TL/ay12 ay · 366 bin TL kredi |
| ÖTV dilimi | ||
| ÖTV oranı | %75Benzinli / dizel, 1400 cm³ ve altı | %75Benzinli / dizel, 1401-1600 cm³ |
| Motor ve performans | ||
| Motor | 1.0 T-GDI 90 PSBenzin · Otomatik | TCe 115 EDCBenzin · Otomatik |
| Güç | 90 hp | — |
| Tüketim | ||
| Ortalama tüketim ve 100 km maliyeti | 6,3 L/100 km≈ 481 TL / 100 km | 6 L/100 km (tahmini)≈ 458 TL / 100 kmdaha iyi |
| Boyutlar ve bagaj | ||
| Gövde | Hatchback5 koltuk | Hatchback5 koltuk |
| Uzunluk | 4.065 mm | 4.116 mm |
| Bagaj hacmi | 352 L | 391 Ldaha iyi |
| Güvenlik | ||
| Euro NCAP | 4 yıldız2021 testi | 4 yıldız2025 testi |
| 5 yıllık maliyet | ||
| Toplam (yılda 15.000 km) | 1,12 milyon TLDeğer kaybı 522 bin TLdaha iyi | 1,23 milyon TLDeğer kaybı 621 bin TL |
| Değer koruma | ||
| 5 yaşında sıfır fiyatına oranı (model tahmini) | %70daha iyi | %66 |
| Topluluk puanı | ||
| Kullanıcı puanı | Henüz yeterli veri yokEn az 20 değerlendirme gerekir | Henüz yeterli veri yokEn az 20 değerlendirme gerekir |
Kaynak: ZFB Mobilite Ekim 2026 fiyat listesi · Cumhurbaşkanı Kararı No. 10115 (Resmî Gazete, 24.07.2025) ve 7590 sayılı Kanun (31.07.2026, asgari ÖTV) · Euro NCAP · Bu bilgi 27 Ekim 2026 itibarıyla geçerlidir. Aylık ödeme BDDK sınırlarıyla; 5 yıllık maliyet yılda 15.000 km ve bugünkü fiyatlarla hesaplanmıştır. Değer koruma ve ikinci el aralığı Turuncu Araba değer modelinin tahminidir.
Hyundai i20: artılar ve eksiler
- Artı: Manuel 1.582.000 TL, DCT 1.759.000 TL
- Artı: Üst paketlerde resmi kampanyalı fiyat
- Artı: İzmit üretimi
- Eksi: 90 PS motor
- Eksi: WLTP 6,3 L/100 km
- Eksi: Euro NCAP derecesi Bayon testinden (2021)
Renault Clio: artılar ve eksiler
- Artı: Yeni nesil kasa (2026)
- Artı: 115 hp, WLTP 5,1 L/100 km
- Artı: Euro NCAP 4 yıldız (2025)
- Artı: 391 L bagaj
- Eksi: Manuel vites seçeneği yok
- Eksi: Ekim'de resmi kampanyalı fiyat yok
i20 mı Clio mı? Detaylı değerlendirme
i20 ve Clio, Türkiye'de üretilen iki B hatchback: i20 İzmit'ten, Clio Bursa'dan geliyor. Ekim 2026 resmi listelerinde i20'nin tek motor seçeneği 1.0 T-GDI 90 PS, Clio'nunki ise yeni nesille gelen 1.2 TCe 115 hp. Fiyat basamakları da farklı: i20 manuel Jump ile 1.582.000 TL'den başlıyor, DCT otomatik Jump 1.759.000 TL. Clio'da manuel seçenek yok; evolution plus EDC 1.830.000 TL, esprit alpine 2.035.000 TL.
Kampanyalar hesabı değiştirebilir. Hyundai, i20'nin Style ve Elite paketleri için resmi kampanyalı fiyat ilan ediyor (Style 1.780.666 TL, Elite 1.898.165 TL) ve Ekim boyunca Elite'te 135.000 TL'ye varan indirim ya da 250.000 TL'lik 12 ay %0,99 faizli kredi seçeneği sunuyor. Clio için ise Renault 200.000 TL'lik 6 ay %0 faizli finansman kampanyası yayımlamış. Her iki aracın da fatura değeri 2 milyon TL'nin altında kalan paketlerinde BDDK kuralına göre fiyatın yüzde 20'sine kadar, 12 ay vadeli taşıt kredisi kullanılabiliyor.
Teknik olarak Clio daha güçlü ve daha az yakıyor. Resmi WLTP değerleri Clio için 5,1, i20 için 6,3 L/100 km; yılda 15.000 km yapan biri için bu fark yakıt faturasında hissedilir. Bagajda da Clio önde: 391 litreye karşı 352 litre. Güvenlikte Clio'nun 2025 tarihli 4 yıldızlı Euro NCAP sonucu var; i20'nin 4 yıldızı ise 2021'de Bayon üzerinde yapılan testten uygulanıyor.
i20'nin avantajı erişilebilirlik. Manuel vitesi tercih edenler için 1.582.000 TL'lik Jump, bu ikilinin açık ara en ucuz seçeneği; otomatikte de Clio'dan 71.000 TL daha uygun. Şehir içinde kısa mesafeler yapıyor ve bütçeyi en alt seviyede tutmak istiyorsan i20 mantıklı. Daha çok yol yapıyor, düşük tüketim ve güncel güvenlik derecesi arıyorsan Clio'nun fiyat farkını karşıladığını düşünüyoruz.
i20 ve Clio için teklif al
Karşılaştırma aracında 'Teklif al' düğmesiyle iki model için yetkili bayilerden fiyat ve kampanya teklifi iste. Bilgilerin en fazla 3 firmaya gider.
Sık sorulan sorular
i20 mi Clio mu daha az yakar?
Resmi WLTP değerlerine göre Clio 5,1, i20 6,3 L/100 km tüketiyor.
Clio'nun manuel versiyonu var mı?
Ekim 2026 listesinde yok; Clio yalnızca 1.2 TCe 115 hp EDC otomatik ile satılıyor.
Hangisi daha ucuz?
i20 Jump manuel 1.582.000 TL ile daha ucuz. Otomatikte i20 Jump DCT 1.759.000 TL, Clio evolution plus 1.830.000 TL.
Euro NCAP dereceleri nedir?
Clio 2025'te 4 yıldız aldı. i20'nin 4 yıldızı 2021'deki Bayon testinden uygulanıyor.
İlgili testler

Ne alsam?
Yaşam tarzına göre sana en uygun 3 araç ve uyum yüzdesi.
Teste başla
Aylık ne öderim?
Peşinat ve vadeye göre güncel ortalama faizle aylık taksit aralığı, BDDK sınırlarıyla.
Teste başla
5 yıllık maliyet
Yakıt, bakım, sigorta, MTV ve değer kaybıyla 5 yıllık toplam sahip olma maliyeti.
Teste başla