Toyota Corolla vs Renault Megane Sedan: Hangi sedan? (2026)
Güncellendi: · Turuncu Araba Editör Ekibi
Hızlı hüküm
Kampanyalı fiyatla Corolla Vision Plus öne çıkıyor: 2.545.500 TL'lik liste fiyatı Ekim'de 1.965.000 TL'ye indi ve hibrit seçeneği var. Daha büyük bagaj ve dizel seçenek istiyorsan Megane Sedan; otomatik Touch 2.199.000 TL. İki modelin Euro NCAP sonuçlarının da geçerlilik süresi doldu.
- Kampanyalı fiyat: CorollaCorolla Vision Plus Ekim'de 1.965.000 TL.
- Bagaj: Megane SedanMegane Sedan 503 L, Corolla 471 L.
- Yakıt ekonomisi: CorollaCorolla 1.8 Hybrid WLTP 4,5 L/100 km.
- Dizel seçeneği: Megane SedanMegane Icon 1.5 Blue dCi EDC 115 bg.
Corolla ve Megane Sedan karşılaştırma tablosu
| Özellik | Toyota CorollaVision · Plus 1.5 Multidrive S | Renault Megane SedanTouch · 1.3 TCe 140 bg |
|---|---|---|
| Fiyat | ||
| Sıfır liste fiyatı | 2.545.500 TL | 1.841.000 TLdaha iyi |
| 3 yaşında, 45.000 km tahmini ikinci el | 2,03 milyon TL – 2,22 milyon TL | 1,36 milyon TL – 1,49 milyon TL |
| Aylık ödeme tahmini | ||
| Taşıt kredisiyle aylık taksit (en az %50 peşinat) | Taşıt kredisi kullanılamazFatura değeri BDDK sınırının üstünde | 41.311 TL/ay12 ay · 368 bin TL kredi |
| ÖTV dilimi | ||
| ÖTV oranı | %90Benzinli / dizel, 1401-1600 cm³ | %75Benzinli / dizel, 1400 cm³ ve altıdaha iyi |
| Motor ve performans | ||
| Motor | Plus 1.5 Multidrive SBenzin · Otomatik | 1.3 TCe 140 bgBenzin · Manuel |
| Güç | — | 140 hp |
| Tüketim | ||
| Ortalama tüketim ve 100 km maliyeti | 5,9 L/100 km (tahmini)≈ 450 TL / 100 km | 5,6 L/100 km (tahmini)≈ 427 TL / 100 kmdaha iyi |
| Boyutlar ve bagaj | ||
| Gövde | Sedan5 koltuk | Sedan5 koltuk |
| Uzunluk | 4.630 mm | 4.632 mm |
| Bagaj hacmi | 471 L | 503 Ldaha iyi |
| Güvenlik | ||
| Euro NCAP | 5 yıldız2019 testi · geçerlilik süresi doldu | 5 yıldız2015 testi · geçerlilik süresi doldu |
| 5 yıllık maliyet | ||
| Toplam (yılda 15.000 km) | 1,34 milyon TLDeğer kaybı 669 bin TL | 1,19 milyon TLDeğer kaybı 583 bin TLdaha iyi |
| Değer koruma | ||
| 5 yaşında sıfır fiyatına oranı (model tahmini) | %74daha iyi | %68 |
| Topluluk puanı | ||
| Kullanıcı puanı | Henüz yeterli veri yokEn az 20 değerlendirme gerekir | Henüz yeterli veri yokEn az 20 değerlendirme gerekir |
Kaynak: ZFB Mobilite Ekim 2026 fiyat listesi · Cumhurbaşkanı Kararı No. 10115 (Resmî Gazete, 24.07.2025) ve 7590 sayılı Kanun (31.07.2026, asgari ÖTV) · Euro NCAP · Bu bilgi 27 Ekim 2026 itibarıyla geçerlidir. Aylık ödeme BDDK sınırlarıyla; 5 yıllık maliyet yılda 15.000 km ve bugünkü fiyatlarla hesaplanmıştır. Değer koruma ve ikinci el aralığı Turuncu Araba değer modelinin tahminidir.
Toyota Corolla: artılar ve eksiler
- Artı: Ekim'de güçlü resmi kampanya
- Artı: 1.8 Hybrid seçeneği (WLTP 4,5 L/100 km)
- Artı: Sakarya üretimi
- Eksi: Euro NCAP 2019 sonucunun geçerliliği doldu
- Eksi: Kampanyasız liste fiyatı yüksek
Renault Megane Sedan: artılar ve eksiler
- Artı: 503 L bagaj
- Artı: Benzinli ve dizel seçenek
- Artı: Bursa üretimi
- Eksi: Euro NCAP 2015 sonucunun geçerliliği doldu
- Eksi: Manuel ve dizel versiyon fiyatları yalnızca haber listelerinde
Corolla mı Megane Sedan mı? Detaylı değerlendirme
Corolla ve Megane Sedan, Türkiye'de üretilen iki C sedan: Corolla Sakarya'dan, Megane Sedan Bursa'dan çıkıyor. Ekim 2026'da fiyat tablosu kampanyalar nedeniyle ilginç. Corolla Vision Plus 1.5 125 Multidrive S'nin liste fiyatı 2.545.500 TL, ama Toyota'nın resmi kampanya sayfasında bu paket 1.965.000 TL'ye satılıyor. Megane Sedan'ın otomatik Touch 1.3 TCe EDC 140 bg paketi ise 2.199.000 TL; resmi bir kampanyalı fiyat ilan edilmemiş.
Kampanyalı fiyatın bir yan etkisi de krediyle ilgili. BDDK sınırları fatura değerine göre uygulandığı için 2 milyon TL'nin altına inen Corolla Vision Plus'ta fiyatın yüzde 20'sine kadar, 12 ay vadeli taşıt kredisi kullanılabiliyor. Megane'nin otomatik versiyonları 2 milyon TL'nin üzerinde kaldığından kredi yok; yalnızca haber listelerinde görünen manuel Touch (1.841.000 TL) bu sınırın altında. Bu versiyonun resmi konfigüratörde görünmediğini ve bayiden teyit edilmesi gerektiğini not edelim.
Motor tarafında Corolla'nın kozu hibrit. 1.8 Hybrid e-CVT, 98 PS benzinli motor ile 70 kW elektrik motorunu birleştirip 140 PS sistem gücü veriyor ve resmi WLTP değeri 4,5 L/100 km. Benzinli 1.5'in tüketimi 6,1 L/100 km. Megane'nin 1.3 TCe EDC'si 6,3 L/100 km, 1.5 Blue dCi dizeli 4,7 L/100 km tüketiyor; dizel seçenek, Corolla'da bulunmayan bir alternatif.
Pratiklikte Megane Sedan bir adım önde: 503 litrelik bagajı Corolla'nın 471 litresinden büyük, gövde uzunlukları ise neredeyse aynı (4.632 ve 4.630 mm). Güvenlik derecelerinde iki model de dezavantajlı; Corolla'nın 2019, Megane'nin 2015 tarihli 5 yıldızlı Euro NCAP sonuçları altı yıllık geçerlilik süresini doldurdu ve güncel bir test yok. Toyota'nın kampanyası 1-31 Ekim arasında geçerli ve stoklarla sınırlı. Kampanya bitmeden alacaksan Corolla'nın fiyat avantajı belirgin; uzun yolda dizel ve geniş bagaj arıyorsan Megane Sedan'a bak.
Corolla ve Megane Sedan için teklif al
Karşılaştırma aracında 'Teklif al' düğmesiyle iki model için yetkili bayilerden fiyat ve kampanya teklifi iste. Bilgilerin en fazla 3 firmaya gider.
Sık sorulan sorular
Corolla Ekim'de kaça satılıyor?
Vision Plus 1.5'in liste fiyatı 2.545.500 TL; Toyota'nın Ekim 2026 kampanyasıyla 1.965.000 TL (stoklarla sınırlı, 31 Ekim'e kadar).
Megane Sedan'ın dizel versiyonu var mı?
Ekim 2026 haber listelerinde Icon 1.5 Blue dCi EDC 115 bg 2.699.000 TL ile yer alıyor; bu versiyon Renault'nun resmi konfigüratöründe görünmüyor, bayiden teyit edilmeli.
Hangisinin bagajı daha büyük?
Megane Sedan 503 L, Corolla 471 L.
Euro NCAP dereceleri güncel mi?
Hayır. Corolla'nın 2019 ve Megane'nin 2015 tarihli 5 yıldızlı sonuçları altı yıllık geçerlilik süresini doldurdu.
İlgili testler

Ne alsam?
Yaşam tarzına göre sana en uygun 3 araç ve uyum yüzdesi.
Teste başla
Aylık ne öderim?
Peşinat ve vadeye göre güncel ortalama faizle aylık taksit aralığı, BDDK sınırlarıyla.
Teste başla
5 yıllık maliyet
Yakıt, bakım, sigorta, MTV ve değer kaybıyla 5 yıllık toplam sahip olma maliyeti.
Teste başla